آخرین نظرات

ورود کاربران

شما اینجا هستید: Home انواع کابلهای نوری

0919.4067787 . . . .  .. .  . . 5859.8310.0651.6057

 

021.77138389 . ..  . . . . بانک تجارت / محمد آقاجانی

 

واتساپ برای ثبت سفارش خرید است


(سوال فنی فقط درسایت پاسخ داده می شود)

انواع کابل های نوری مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

کابلهای مخابراتی نوری به شش گروه تقسیم می شوند :

1-  کابلهای نوری خاکی - که دو نوع هستند :

 

الف-کابل نوری ژله فیلد خاکی (obfc)

کابل  نوری ژله فیلد خاکی

که عموما در شبکه های زیر ساخت و بین شهری در مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و مستقیما داخل خاک دفن می گردد بنابراین نیازی به کانال کشی و بستر سازی ندارد.ژله به کار رفته در این نوع کابل ، ماده چسبناکی است که مانع نفوذ آب و رطوبت می شود.

 

ب-  کابل نوری خشک خاکی (obuc)

کابل نوری خشکد خاکی

که دارای ساختار متفاوت و بدون ژله می باشد. لذا برای حفاظت کابل در مقابل نفوذ رطوبت استفاده می شود . این نوار جاذب در مجاورت با رطوبت مواد ژله ای از خود ترشح می کند .

2-  کابلهای کانالی - که خود به دو نوع تقسیم می شوند :

الف- کابل نوری ژله فیلد کانالی (ocfc) ، که عموما در شبکه های درون شهری و بین مراکز مخابراتی استفاده می شود.

ب- کابل نوری خشک کانالی  (ocuc)

3-  کابل های نوری هوایی مهاردار - که باز به سه نوع تقسیم می شوند :

 

الف- کابل نوری مهاردار ژله فیلد (ossc)  که در مناطق روستایی و مخابرات (tx) مورد استفاده قرار می گیرد.

ب-  کابل نوری مهاردار هوایی خشک (ossc-dry/s.g) . که در مناطق روستایی استفاده می شود .

ج-  کابل نوری مهادار هوایی بازره (ossc – armord)  که در مناطقی که احتمال تیر اندازی توسط شکارچیان وجود دارد تعبیه می شود و برای حفاظت ، در ساختار کابل از نوار فولادی روکش دار به صورت دندان اره ای استفاده می شود.

4-  کابل adss با روکش مقاوم ضد ترک : . این نوع کابل، بدون ژله یا خشک است که برای حفاظت کابل در مقابل نفوذ رطوبت از نوار جاذب رطوبت استفاده می شود . از این کابل در مجاورت کابلهای فشار قوی استفاده می گردد و دارای روکش مقاوم ضد ترک (anti track) است. نیروی کشش کابل زیاد بوده که البته متناسب با شرایط جوی و نحوه کاربرد، این نیرو، تنظیم و طراحی می گردد.

5-  indoor cable  : این نوع کابل دارای انعطاف پذیری بالا می باشد. در مسیرهای پرپیچ و خم کاربرد دارد. فیبرهای نوری به صورت روکش tight است که میزان تحمل کشش بر اساس نیاز می تواند محاسبه و تولید شود.

6-  کابل نوری با تیوپ مرکزی (ofc – central tube) : که عموما داخل ساختمانها از آن استفاده می شود. در این نوع کابل فیبرها درون یک تیوپ در مرکز کابل قرار می گیرند.

 

شرکت مخابرات ایران به علت تمیز بودن کار برای شبکه های بین شهری کابلهای نوری خشک و بدون ژله سفارش داده است بنابراین در این شبکه ها بیشتر از کابل نوری خشک خاکی استفاده می شود. این کابلها عایق رطوبتند و مستقیما در بستر خاک قرار می گیرند.

این کابلها در کارخانجات داخلی ایران تولید می شوند. در واقع ایران از نظر تولید کابل مورد نیاز داخل به خود کفایی رسیده است ، حتی بیش از ظرفیت نیاز کابل تولید می شود که به کشورهای هم جوار نظیر عراق ، تاجیکستان ، افغانستان و عربستان نیز صادر می شود. اما بعضی از مواد اولیه مانند فیبر ، نوار خشک و ژله از کشورهایی نظیر ژاپن و کره وارد می شود که اگر کشور قابلیت تولید آنها را داشته باشد از هزینه آن به مقدار زیادی کاسته می شود.

عمر مفید کابلها 30 سال در نظر گرفته شده است که بعد از این مدت عملیات تعویض کابل (کابل برگردان) صورت می گیرد.موضوعات مشابه (اضافه بر موضوعات منوی سمت راست)

استانداردهای IEC

تبدیل مقیاس AWG سیم ها به میلیمتر مربع

افت ولتاژ هنگام راه اندازی موتور

روش های کابل کشی

مراحل برقکشی ساختمان

اتصال زمین

مشخصات سیم های افشان(1)

مشخصات سیم های افشان(2)

 

شناخت کابل و انواع آن

کابل های فشار ضعیف و متوسط

نحوه کار با جداول کابل

استاندارد رنگ سیم های کابل

کابرد آلمینیوم در کابل سازی

 

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 16 شهریور 1394 ساعت 19:09