آخرین نظرات

ورود کاربران

شما اینجا هستید: Home بهداشت نور آیامهتابی ضرردارد

0919.4067787 . . . .  .. .  . . 5859.8310.0651.6057

 

021.77138389 . ..  . . . . بانک تجارت / محمد آقاجانی

 

واتساپ برای ثبت سفارش خرید است


(سوال فنی فقط درسایت پاسخ داده می شود)

آیا مهتابی و کم مصرف واقعا ضرر دارند؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

 

چکیده ای از مطالب منتشر شده  در باره خطرات لامپهای مهتابی و کم مصرف(CFL).

مضرات و خطرات لامپهای مهتابی و کم مصرف به چند دسته تقسیم می شود :

ا- آثار مربوط به اشعه ماوراء بنفش

2--اثر تغییر فرکانس

3-خطرات محط زیستی لامپهای شکسته


 

1-اثرات اشعه ماوراء بنفش و یونیزاسیون:

جام جم: شرحی در باره امواج الکترو مغناطیس و پرتو ماوراء بنفش

كارشناس مسوول بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت، با اين توضيح كه هر وسيله برقي از منابع مولد اشعه به شمار مي‌رود به ايسنا گفت: در اطراف هر وسيله‌اي كه الكترون جريان دارد نظير موبايل، تلويزيون، سشوار و ماشين لباسشويي، دو ميدان الكتريكي و مغناطيسي (الكترومغناطيسي) ايجاد مي‌شود؛ پس بشر همواره در معرض امواج الكترومغناطيسي است.

 

روزنامه خراسان

«سعید امین» بر این باور است که بهترین شیوه استفاده از لامپ های کم مصرف استفاده از آن ها در اماکن عمومی و آن هم در ارتفاع بیش از ۴ متر از سطح زمین است تا هم استفاده کنندگان کمتر در معرض این نور باشند(چون محل عمومی است و تردد در آن همواره جریان دارد) و هم فاصله لامپ ها تا زمین تا حدودی موجب استهلاک اشعه در فضا می شود، بنابراین استفاده از این لامپ ها در منازل، اماکن تجاری، بیمارستان ها و اماکنی که به طور مداوم افراد در معرض این نور قرار می گیرند ، توصیه نمی شود.

سایت صبا

یک جراح و متخصص بیماری چشم گفت: استفاده از لا‌مپ های کم مصرف سبب بروز پیرچشمی زودرس در فرد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نوشته ایرنا ، دکتر شاهرخ میلا‌ن در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از لا‌مپ های کم مصرف برای چشم مضر بوده و سبب تسریع در سرعت تشکیل آب مروارید و کاهش شفافیت سفیدی چشم می شود.
وی اظهار داشت: در صورتی که صنعت کاران ایرانی محفظه هایی برای لا‌مپ ها بسازند که روکشی از جنس مقاوم به اشعه ماورای بنفش داشته باشد، تاثیر گذاری منفی این لا‌مپ ها برروی چشم به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.

کارشناسان انجمن پوست انگلیس معتقدند: «لامپهای کم مصرف موجب تسریع ابتلا به بیماری‌های پوستی و از جمله سرطان پوست و هم‌چنین سرگیجه و میگرن در افراد مبتلا به صرع می‌شوند».
به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب، با توجه به اینکه لامپ کم مصرف در دسته لامپهای فلورسنت قرار دارند و تولید نور آن تقریبا با لامپ مهتابی یکی است؛ مقدار زیاد اشعه ماورای بنفش این لامپ در طولانی مدت، آسیبهای جدی به چشم، پوست و ... وارد می‌کند.

کلینیک جردن


با بررسي هاي انجام شده مشخص شده است ميزان تابش پرتوهاي اشعه ماوراء بنفش از يک لامپ معمولي فلوروسنت بيش از 2800 نانومتر بوده که اين مقدار از اشعه تابيده شده به پوست موجب تغييرات پاتولوژيک در سلولهاي پوست مي شود .
اشعه يووي با تحريک سلولهاي رنگدانه ساز موجب افزايش پيگمان و ايجاد بيماري ملاسما و کک ومک در صورت افراد مي شود . نتايج تحقيقات دانشمندان نشان داده است کسانيکه در منازل و يا محل کار خود روزانه بيش از 8 ساعت در معرض نور لامپ هاي فلوروسنت قرار گرفته اند 5 برابر بيشتر از افرد ديگر دچار بيماري کاتاراکت يا اب مرواريد (کدورت عدسي چشم ) مي شوند.
عوارض روحي و رواني نور لامپ هاي فلوروسنت شامل: خستگي زودرس، افسردگي، ضعف و بيحالي، از دست دادن تمرکز، کاهش راندمان يا بازده کاري وافزايش تنش هاي روحي هستند.
امروزه اين لامپ ها بخاطر کم مصرف بودن ان در بين مردم طرفداران زيادي دارد ودر سطح وسيعي از ادارات و کارخانجات و منازل از ان استفاده مي شود لذا بايد در باره مضرات و خطرات ناشي از اين نور اطلاع رساني کافي انجام شود . افرادي که پوست حساسي دارند بيش از سايرين از اين لامپ‌ها آسيب مي‌بينند چون ميزان پرتو ناشي از آنها از لامپ‌هاي معمولي بيشتر است.

جام جم

يونيزاسيون نورهاي لامپ هاي فلوروسنتي در دراز مدت اثرات تخريبي بر روي بافت هاي پوست ايجاد مي کند از اين رو بر اساس پروتکل هاي جهاني استفاده از اين لامپ ها در سوله هاي جوجه کشي، مرغداري ها، گاوداريها و صنايع تبديل چون پوست و چرم که زمينه هاي فساد آنها را فراهم مي کند جلوگيري مي شود.

نصب اين لامپ ها در ارتفاع زياد باعث مي شود که در طول مسير از اثرات نامطلوب آن کاسته مي شود.

اثرات پرتو ماوراء بنفش بر سلامتی :

پرتو ماوراءبنفش از يك سو براي بدن انسان لازم است و كمبود آن باعث كمبود ويتامين Dدر بدن و ايجاد بيماري نرمي استخوان مي شود و از سوي ديگر چنانچه مقدار پرتو دريافتي توسط انسان كنترل نشود، مي تواند اثرات منفي بر انسان داشته باشد.

اثرات پرتوهاي ماوراءبنفش دو دسته هستند :يك دسته اثرات قطعي است يعني در اثر جذب اين پرتوها در بدن، به مقدار معين ، قطعاً ظاهر ميشود. دسته ديگر اثرات احتمالي است يعني با جذب پرتو ماوراءبنفش در بدن احتمال وقوع آنها افزايش مي يابد. مثلاً چنانچه به ميزان معيني پرتو ماوراءبنفش توسط پوست انسان جذب شود،حالت آفتاب سوختگي و التهاب پوست حتماً ظاهر  مي شود ؛ ليكن جذب اين پرتو لزوماً به ابتلا به سرطان پوست منجر نمي گردد،بلكه احتمال ابتلا به آن را افزايش مي دهد.

از آنجا كه پرتو ماوراءبنفش به ميزان كمي در بدن انسان نفوذ مي كند و بيشتر در پوست و چشم جذب مي شود، اثرات بيولوژيكي آن بر انسان به اثرات آن بر پوست و چشم محدود مي گردد. ميزان نفوذ اين پرتوها در پوست حدود0/1-1mmاست.

حفاظت در برابر پرتوهاي ماوراءبنفش :

در نظر گرفتن  نكات زير به منظور حفاظت در برابر پرتوهاي ماوراء بنفش بسيار مهم است.

-    انواع شيشه ، پرتوهاي ماوراء بنفش با طول موجهاي كمتر از 300نانومتر را به خوبي جذب مي كند . لذا به منظور حذف پرتوهاي در محل كار افراد ، مي توان از حفاظهاي شيشه اي مناسب استفاده كرد.

-       اغلب اجسامي كه در برابر نور مرئي كدر هستند ، مانع عبور پرتوهاي ماوراءبنفش مي شوند، لذا مي توان از آنها به عنوان حفاظ براي انواع پرتوهاي ماوراء بنفش استفاده كرد.

جام جم

البته استفاده از لامپهاي کم مصرف مطلوب است اما متخصصان پوست به اين نتيجه رسيده اند که بهتر است در محلهايي که افراد مرتبا در آنها حضور دارند از اين لامپها استفاده نشود و در عوض در مکانهاي عبور و مرور و راهروها و پارکينگها و اتاقهاي انتظار و نظاير آن مي توان از اين گونه لامپها استفاده کرد.

عوارض لامپهاي فلورسنت در مواردي به قدري شديد بوده است که موجب ايجاد دانه هاي قرمز پوستي و اگزماي شديد مي شود و برخي از کشورها نظير انگلستان استفاده از اين لامپها را در برخي از مکانها از سال 2011 به بعد ممنوع اعلام کرده اند.

هشدار کارشناسان بهداشتی:

اين كارشناسان هشدار دادند كه برخي از اين لامپ ‌هاي كم‌مصرف مي‌تواند باعث قرمزي پوست شود كه علت اين امر، متصاعد شدن نور فرابنفش از اين چراغ‌هاست.به همين خاطر آژانس حفظ سلامت انگليس نسبت به نزديك شدن و تماس با اين لامپ‌ها در كمتر از فاصله 30 سانتي‌متري به مدت طولاني هشدار داده است.

اين متخصصان در عين حال اذعان كردند هنوز هيچ مدركي علمي دال بر سرطان‌زا بودن اين لامپ‌ها وجود ندارد.به گفته كارشناسان، لامپ‌هاي فلورسان فشرده و بسته كه سيم‌پيچ آنها شبيه به لامپ‌هاي قديمي پوشيده شده، ‌ايمن‌تر و بي‌خطرتر هستند.

از لامپ‌هاي فلورسنت در بيمارستان‌ها براي ضدعفوني و از بين بردن عوامل بيماري‌زا استفاده مي‌شود. اگر هر نوع لامپي حتي به مقدار ناچيزي اشعه فرابنفش را در محيط اطراف خود منتشر كند، به DNA آسيب مي‌رساند و فرآيندي شبيه فرآيند از بين بردن عوامل زنده ميكروبي را در بدن راه‌اندازي خواهد كرد

تکذیب شایعات ضرر لامپهای کم مصرف:

به دنبال انتشار شایعاتی مبنی بر غیر بهداشتی بودن لامپ‌های کم‌مصرف، شرکت برق منطقه‌ای استان فارس این موضوع را تکذیب کرد.

در این راستا شرکت‌های معتبر سازنده این لامپ‌ها از قبیل جنرال الکتریک با بیان این مطلب که میزان پرتو انتشار یافته از این گونه لامپ‌ها کمتر از نور طبیعی خورشید است اذعان داشته‌اند که لامپ‌های کم مصرف مورد استفاده در منازل و ادارات به هیچ وجه میزان خطرناکی از پرتو فرابنفش را ساطع نمی‌کنند و .....

لامپ‌هاي كم‌مصرف عوارض جانبي ندارند:

مديرعامل سازمان بهره‌وري انرژي: لامپ‌هاي كم‌مصرف عوارض جانبي ندارند

حسين لوايي در گفتگو با ايرنا گفت: متاسفانه برخي رسانه‌ها بدون اين كه از اشخاص صاحب‌نظر درخصوص آثار استفاده از لامپ‌هاي كم مصرف اطلاعات كسب كنند، مطالب و اطلاعات نادرستي در اين خصوص منتشر مي‌كنند كه صحت ندارد.

_____________________________________________________________________

2-اثرات تغییر فرکانس:

جام جم

لامپ هاي کم مصرف از تغيير فرکانس (شدت و ضعف نور) برخوردار هستند که اين امر موجب آسيب رساندن به چشم و ايجاد بيماريهايي چون آب مرواريد مي شود.

روزنامه خراسان

سعید امین درباره لامپ های مهتابی نیز می گوید: در صنایع خانگی حدود ۲۰ سال است که استفاده از این لامپ ها (انواع شکل داده شده و تزئینی) رایج شده و جسته و گریخته از معایب آن ها مطالبی منتشر می شود که در پاره ای از موارد مستند علمی هم ندارد؛....

وی برخی از معایب این لامپ ها را که از نظر علمی به اثبات رسیده است، تشریح می کند و می افزاید: این لامپ ها(فلورسنت) دارای شرایط تغییر فرکانس نوری هستند به این معنا که در هر لحظه چندین بار نور آن شدت و ضعف دارد که البته با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و تنها دستگاه های الکترونیکی فرکانس سنج این موضوع را می تواند به خوبی تشخیص دهد و این تغییر فرکانس برای چشم انسان بسیار خطرناک است.

____________________________________________________________________

3-اثرات محیط زیستی(بخار جیوه):

جام جم (تحقيقات شرکت هاي دانش بنيان):

انتشار بخار جیوه در محيط ، اثرات نامطلوبي بر روي مغز جنين، عقيم شدن، سردرد و کاهش حافظه دارد.  از اين رو در حال حاضر در دنيا استفاده از اين ماده در توليد «ترموستات» و «دماسنج»ها ممنوع اعلام شده است.

وبه نقل از روزنامه اظلاعات: لامپ‌هاي كم‌مصرف همانند لامپ‌هاي مهتابي لوله‌اي شكل حاوي مقدار كمي جيوه در حدود 5 ميلي‌گرم هستند كه اين جيوه به منظور توليد نورسفيد در اين گونه لامپ‌ها به كار مي‌روند. جيوه فلز سنگيني است كه در دماي متعارف به حالت مايع است، اين ماده لغزنده اگر بر روي زمين ريخته شود به صورت گوي‌هاي ريز پخش مي‌شود. جيوه داراي بخارات سمي است. در صورتي كه لامپ كم‌مصرفي در طبيعت رها شود و اين لامپ بر اثر ضربه‌اي بشكند، جيوه به صورت بخار رها مي‌شود و يا به صورت پودرهاي ريز درون خاك فرو مي‌رود و يا در درون آب‌ها رسوب مي‌كند. بخارات سمي جيوه ناشي از شكستن لامپ‌هاي كم‌مصرف به حدي است كه موجب مسموميت حيوانات اعم از پرندگان، خزندگان، پستانداران و حشرات مي‌شود. اين بخارات بر روي گياهان تأثير قابل توجهي دارد.
روشنایی داخلی

نور و سرطان

انواع لامپ ها

مقایسه لامپ هالوژن با ال ای دی

طیف نور مناسب  آکواریوم ،

ولتاژ و جریان الیدی ها (یکوات تا 100 وات)

طول موج IR مناسب دوربین

طیف نوری ال ای دی

سیستم های انرژی خورشیدی

باطری خورشیدی

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 16 شهریور 1394 ساعت 12:21