آخرین نظرات

ورود کاربران

شما اینجا هستید: Home بهداشت نور اثر اشعه ماوراءبنفش برسلامتی

0919.4067787 . . . .  .. .  . . 5859.8310.0651.6057

 

021.77138389 . ..  . . . . بانک تجارت / محمد آقاجانی

 

واتساپ برای ثبت سفارش خرید است


(سوال فنی فقط درسایت پاسخ داده می شود)

اثرات پرتو ماوراء بنفش بر سلامتي انسان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

اشعه فرابنفش (ماوراء بنفش) از پرتوهای نور خورشید محسوب می شود. اما، بر خلاف نور خورشید، نه می توان آن را دیده و یا احساس گرما کرد. سه نوع اشعه ماوراء بنفش وجود دارد:

UVA : که آزادانه را جو زمین عبور می کند.
UVB : تنها در حدود  15 در صد آن از جو عبور می کند و باقی توسط لایه ازن جذب می شود.
UVC : کاملا توسط لایه ازن جذب شده و به سطح زمین نمی رسد.


پرتو ماوراءبنفش از يك سو براي بدن انسان لازم است و كمبود آن باعث كمبود ويتامين D  در بدن و ايجاد بيماري نرمي استخوان مي شود و از سوي ديگر چنانچه مقدار پرتو دريافتي توسط انسان كنترل نشود، مي تواند اثرات منفي بر انسان داشته باشد.


اثرات پرتوهاي ماوراءبنفش دو دسته هستند :يك دسته اثرات قطعي است يعني در اثر جذب اين پرتوها در بدن، به مقدار معين ، قطعاً ظاهر ميشود. دسته ديگر اثرات احتمالي است يعني با جذب پرتو ماوراءبنفش در بدن احتمال وقوع آنها افزايش مي يابد. مثلاً چنانچه به ميزان معيني پرتو ماوراءبنفش توسط پوست انسان جذب شود،حالت آفتاب سوختگي و التهاب پوست حتماً ظاهر  مي شود ؛ ليكن جذب اين پرتو لزوماً به ابتلا به سرطان پوست منجر نمي گردد،بلكه احتمال ابتلا به آن را افزايش مي دهد.

از آنجا كه پرتو ماوراءبنفش به ميزان كمي در بدن انسان نفوذ مي كند و بيشتر در پوست و چشم جذب مي شود، اثرات بيولوژيكي آن بر انسان به اثرات آن بر پوست و چشم محدود مي گردد. ميزان نفوذ اين پرتوها در پوست حدود0/1-1mmاست.

با جذب پرتو در پوست ، در دراز مدت پوست ضخيم شده شيارهاي عميق در آن ايجاد مي شود. به همين دليل در پوست افرادي كه سالهاي متمادي زير آفتاب كار كرده اند، شيارهاي عميق ديده مي شود. به علاوه قرار گرفتن به مدت طولاني در معرض اين پرتو احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزايش ميدهد. اين امر در كارگراني كه زير آفتاب كار كرده اند ديده شده است ، ليكن آماري كه افزايش ابتلا با پرتو ماوراءبنفش در محيطهاي بسته را نشان دهد ، به دست نيامده است.

بايد توجه نمود كه حساسيت پوست افراد نسبت به پرتو متفاوت است. كساني كه رنگ پوست آنها روشنتر است حساسيت بيشتري نسبت به پرتو ماوراءبنفش نشان مي دهند. به علاوه برخي از مواد شيميايي و برخي داروها نيز حساسيت افراد نسبت به اين پرتو را افزايش مي دهند . افرادي كه نسبت به نور حساسيت دارند نبايد با اين پرتو كار كنند.

اثرات پرتو uv(ماوراء بنفش) بر چشم ممكن است بلافاصله بعد از پرتو گيري ظاهر نشود و بعد از يك يا چند ساعت بروز كند . اثرات اين پرتوها معمولاً بعد از يك يا چند روز از بين مي رود ومشكل دائمي ايجاد نمي كند.

حفاظت در برابر پرتوهاي ماوراءبنفش :

در نظر گرفتن  نكات زير به منظور حفاظت در برابر پرتوهاي ماوراء بنفش بسيار مهم است.

-    انواع شيشه ، پرتوهاي ماوراء بنفش با طول موجهاي كمتر از 300نانومتر را به خوبي جذب مي كند . لذا به منظور حذف پرتوهاي در محل كار افراد ، مي توان از حفاظهاي شيشه اي مناسب استفاده كرد.

-       اغلب اجسامي كه در برابر نور مرئي كدر هستند ، مانع عبور پرتوهاي ماوراءبنفش مي شوند، لذا مي توان از آنها به عنوان حفاظ براي انواع پرتوهاي ماوراء بنفش استفاده كرد.

-         در مواردي كه شدت پرتوها زياد است (مثل زمان انجام جوشكاري) استفاده از عينك مخصوص ضروري است.

-         استفاده از لباسهاي آستين بلند و كاملاً پوشيده براي كار با پرتوهاي ماوراء بنفش توصيه شده است.

-         حدود مجاز پرتوهاي ماوراء بنفش كه در استانداردهاي بين المللي ذكر شده ، رعايت شود.

نقل از کتاب حفاظت در برابر اشعه

قابلیت خود حفاظتی طبیعی بدن:

جهت حفاظت از اثرات مخرب تابش UV ، بدن انسان گاهی (با توجه به نوع پوست و نژاد) ، از خود نوعی پیگمنت ( رنگدانه) قهوه ای رنگ بنام ملانین Melanin آزاد می کند که این عمل با جلوگیری از نفوذ تابش به نسوج عمقی می تواند مفید فایده باشد. 

روشنایی داخلی

نور و سرطان

انواع لامپ ها

مقایسه لامپ هالوژن با ال ای دی

طیف نور مناسب  آکواریوم ،

ولتاژ و جریان الیدی ها (یکوات تا 100 وات)

طول موج IR مناسب دوربین

طیف نوری ال ای دی

سیستم های انرژی خورشیدی

باطری خورشیدی

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 16 شهریور 1394 ساعت 12:21